رئیس بسیج سازندگی استان اصفهان خبر داد:
شناسه خبر :۷۵۶۳

بسیج سازندگی محدود به کار عمرانی نیست

مسئول بسیج سازندگی استان اصفهان گفت: فعالیت گروه‌های جهادی محدود به طرح‌های عمرانی نیست و بسیج جامعه پزشکی و جامعه مهندسان و سایر اقشار خدمات تخصصی ارائه می‌کنند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش باشگاه خبرنگاران جهادی از اصفهان، احسان‌اله رضاپور صبح دیروز در نشست خبری سازمان بسیج سازندگی استان اصفهان ضمن اشاره به فلسفه وجودی بسیج سازندگی اظهار کرد: بسیج سازندگی در عرصه‌های کشاورزی و منابع طبیعی، سلامت، اقتصاد مقاومتی، عمران و آبادانی، آموزش و مشاوره برای اشتغال‌زایی فعالیت می‌کند.

مسؤول بسیج سازندگی استان اصفهان در تشریح فعالیت‌های این سازمان در عرصه کشاورزی و منابع طبیعی عنوان کرد: در سال گذشته ۳۰۰ هکتار بیابان‌زدایی در منطقه شرق اصفهان (روستای فساران) و برخوار (روستای پروانه) با کاشت ۴۰ هزار بوته قره‌داغ و نهال تاغ با به‌کارگیری ۶۶۰۰ نفر روز و رشد بالای ۹۸ درصد انجام شده است.

وی ادامه داد: تاکنون نزدیک به ۱۲ هزار هکتار از بیابان‌های استان اصفهان با کاشت نهال‌های گز، تاغ، قره‌داغ، آتریپلکس در پنج منطقه برخوار، شرق اصفهان، نائین، خوروبیابانک و آران و بیدگل تحت فعالیت‌های بیابان‌زدایی قرار گرفته است.

از بین‌بردن غذای پشه خاکی برای کنترل سالک

رضاپور خاطرنشان کرد: بسیج سازندگی با همکاری معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان عملیات کنترل بیماری سالک را در پنج شهرستان اصفهان (جرقویه علیا و سفلی، ورزنه، براآن شمالی، جلگه و بن رود)، اردستان، برخوار، شاهین‌شهر و میمه و نطنز با اقداماتی حول محورهای طعمه‌گذاری، لانه‌کوبی و مه‌پاشی در کانون وجود جونده مؤثر در چرخه تکمیل حیات پشه خاکی با به‌کارگیری ۳۴۵ نفر در قالب ۵۵۲۰ نفر روز در سطحی بالغ‌بر ۱۳۸۰۰ هکتار در حدود ۵۰ روستا و محله اجرا کرد.

مسؤول بسیج سازندگی استان اصفهان بر فعالیت‌های خدمت‌رسانی بسیج سازندگی تأکید و بیان کرد: این سازمان با همکاری کمیته امداد امام خمینی (ره) ۵۶ سری جهیزیه و ۳۸۷۷ سبد معیشتی و پوشاک تهیه و در مناطق محروم شهرستان‌های استان و شرق اصفهان توزیع کرده است.

وی در تشریح همکاری‌های بسیج سازندگی استان اصفهان و کمیته امداد امام خمینی (ره) افزود: تاکنون آموزش‌های فنی، مهارتی و کارآفرینی به ۳۳۵ نفر از مددجویان ارائه، ۲۱ واحد کوچک تولیدی و اشتغال‌زا ایجاد و ۱۸ نمایشگاه محصولات تولیدی مشترک برپا شده است.

رضاپور اضافه کرد: ۸۰۶ خانواده نیازمند تحت پوشش کمیته امداد از حمایت‌های بسیج سازندگی استفاده کرده‌اند و ۵ گروه جهادی برای مددجویان ایجاد و ۹۱ نفر از فرزندان مددجویان به اردوهای جهادی اعزام شده‌اند، ۸ واحد مسکن نیز برای نیازمندان احداث و ۳۸ واحد مرمت و بازسازی شده است.

اشتغال‌زایی با مشاوره تخصصی

مسؤول بسیج سازندگی استان اصفهان با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: در عرصه اقتصاد مقاومتی و صنایع تبدیلی ۶۰ میلیارد و ۶۵۵ میلیون ریال تسهیلات به متقاضیان ارائه و ۵۱۰ طرح راه‌اندازی شده که برای ۱۱۴۳ نفر اشتغال ایجاد کرده است.

وی با تأکید بر ارائه خدمات مشاوره‌ای به ۱۷ هزار نفر متقاضی در سطح استان بیان کرد: ۳۰۷ واحد اشتغال‌زا بدون استفاده از تسهیلات و با کمک مشاوره‌ای بسیج سازندگی راه‌اندازی شده که برای ۴۹۱ نفر اشتغال ایجاد کرده است، این واحدها در زمینه‌های پرورش ماهی، مرغ بومی، بوقلمون، بلدرچین، کبک، شترمرغ، دام سبک و سنگین، کشت گیاهان دارویی و زعفران، گلخانه و تولید ورمی‌کمپوست فعالیت می‌کنند.

رضایی در ادامه به تشریح فعالیت‌های جهادی در سازمان بسیج سازندگی پرداخت و گفت: ۴۰۰ گروه جهادی در استان ثبت شناسنامه‌ای شده‌اند و با تقسیم به سه گروه عادی، فعال و ویژه با فعالیت به مدت ۳ تا ۵ سال در جغرافیای هدف به ارائه خدمت در زمینه‌های علمی، آموزشی، فرهنگی، بهداشت، اشتغال و عمرانی می‌پردازند.

جهادگران پول نمی‌گیرند

مسؤول بسیج سازندگی استان اصفهان اضافه کرد: نزدیک به ۱۲۰ هزار نفر جهادگر فعال در قالب اردوهای سه، پنج و هفت روزه و اردوهای یک روزه ویژه دانش‌آموزان در مناطق محروم خدمت‌رسانی می‌کنند، جهادگران هیچ حق‌الزحمه‌ای دریافت نمی‌کنند و صرفاً ۱۵ هزار تومان به ازای هر نفر در هر روز برای هزینه‌های پشتیبانی و سوخت پرداخت می‌شود.

وی در تشریح منابع مالی فعالیت گروه‌های جهادی، عنوان کرد: حدود ۱۸ میلیارد ریال هزینه جهت حمایت و پشتیبانی از منابع بسیج سازندگی و حدود ۱۰ میلیارد ریال از کمک خیرین و منابع دستگاه‌های همکار هزینه شده است.

فعالیت گروه‌های جهادی فقط عمرانی نیست

رضاپور ادامه داد: فعالیت گروه‌های جهادی محدود به طرح‌های عمرانی نیست، پزشکان عمومی جهادگر ۵۳۱۰ نفر و پزشکان متخصص ۲۱۴۸ نفر را ویزیت کرده‌اند، ۱۶۰۵ نفر از خدمات زنان و زایمان، ۱۷۵۱ نفر از خدمات دندان‌پزشکی، ۱۰۰۴ نفر از خدمات بینایی‌سنجی و شنوایی‌سنجی و ۵۰۵۸ نفر از خدمات مشاوره روان‌شناسی استفاده کرده‌اند.

مسؤول بسیج سازندگی استان اصفهان تصریح کرد: با تلاش گروه‌های جهادگر ۹۱ خانه محروم مرمت، ۴۵ حمام و سرویس بهداشتی و ۲۰ خانه بهداشت، ۷۴ مدرسه، ۶۳ مسجد و حسینیه ساخته و تکمیل شده است.

وی ضمن اشاره به اردوهای هجرت دانش‌آموزی عنوان کرد: ۲۶۳۲ نفر به این اردوها اعزام و ۲۶۳۲۰ نفر روز در زمینه‌های دیوارنویسی و شاداب‌سازی مدارس، برق‌کشی، تعمیر و مرمت مدرسه و تجهیز کتابخانه‌ها فعالیت داشته‌اند که درنتیجه آن ۲۵۹ مدرسه بازسازی شده‌اند.

رضاپور در تشریح فعالیت‌های آموزشی بسیج سازندگی اظهار کرد: در سال گذشته ۵۷۰ دوره آموزشی در عرصه‌های فنی و حرفه‌ای توسط بسیج مهندسان کشاورزی و با مشارکت جهاد کشاورزی برگزار و برای ۹۲۵۶ نفر نیروی آموزش‌دیده گواهی آموزشی ارائه شده است.

مسؤول بسیج سازندگی استان اصفهان ادامه داد: در زمینه آموزش‌های نهضت سوادآموزی با همکاری آموزش و پرورش ۲۷۰ دوره سوادآموزی، ۱۲۷ دوره تحکیم و ۴۳۰ دوره انتقال با به‌کارگیری ۱۲۴ مربی بسیجی برگزار شده است.

وی با تقسیم پروژ‌ه‌های عمرانی و محرومیت‌زدایی به سه دسته محرومیت‌زدایی، طرح کرامت و پروژه‌های توافقی استانداری اظهار کرد: ۱۰۹ پروژه محرومیت‌زدایی با اعتباری بالغ‌بر ۲۳ میلیارد ریال با مشارکت ۵۰-۵۰ خیرین و قرارگاه محرومیت‌زدایی اجرا شده، در طرح کرامت نیز ۱۰۹ پروژه برای بهسازی و پاک‌سازی مناطق آلوده به اعتیاد با ایجاد کارگاه‌هایی جهت اشتغال در ۱۹ محله استان اصفهان با اعتبار ۶۸ میلیارد ریالی انجام شده و در بخش پروژه‌های استانداری نیز ۱۸ طرح با اعتباری بالغ‌بر ۱۰ میلیارد ریال به پایان رسیده است.

اجرای ۴۰ هزار پروژه محرومیت‌زدایی در ۴۰ سالگی انقلاب

رضاپور به مناسبت چهل‌سالگی انقلاب اسلامی عنوان کرد: در یک طرح کشوری ۴۰ هزار پروژه محرومیت‌زدایی و اشتغال‌‌زایی در کشور اجرا خواهد شد که در این میان ۱۵۵۰ پروژه در استان اصفهان است.

مسؤول بسیج سازندگی استان اصفهان ضمن اشاره به نقش بسیج سازندگی استان اصفهان در کمک‌رسانی به مناطق سیل‌زده گفت: از ۴ اردیبهشت در آق‌قلا حاضر و به لایروبی، پاک‌سازی و لجن‌کشی در ۲۲ روستا واگذارشده به استان اصفهان مشغول شدیم.

گروه‌های جهادی را آموزش مدیریت بحران می‌دهیم

وی در پاسخ به خبرنگاران که شاهد بودیم در روزهای نخست پس از سیل برخی گروه‌ها با آگاهی ناکافی در چگونگی امدادرسانی اقدام به فعالیت می‌کردند، گفت: این ایراد را می‌پذیرم و در زلزله کرمانشاه هم همین مشکل احساس می‌شد، چراکه فعالیت گروه‌های جهادی مردمی بیشتر معطوف به محرومیت‌زدایی بوده، در همین راستا طی تفاهم صورت گرفته با جمعیت هلال‌احمر گروه‌های جهادی پیش از آغاز تابستان دوره‌های لازم برای اقدام در شرایط بحران را زیر نظر مربی‌های این سازمان سپری خواهند کرد.

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها